Święto Trzech Króli | Podróże i kultura Meksyku

Na Trzech Króli będą prezenty

Urszula Rapacz
6 stycznia 2016

prezentZgodnie z biblijną tradycją, 6. stycznia Trzej Królowie przybyli do żłóbka i dali prezenty malutkiemu Jezuskowi. Kontynuując ten zwyczaj, Reyes Magos w nocy z 5. na 6. stycznia przynoszą meksykańskim dzieciom prezenty. Bardzo ważne jest, by rodzice nie dali się złapać na podrzucaniu pod choinkę zawiniątek i do końca utrzymywali, że to podarunki od prawdziwych Trzech Króli!
Prezenty należą się tylko dzieciom i są to przede wszystkim zabawki, o które dzieci wcześniej poprosiły w Liście do Trzech Króli.

W tym dniu na podwieczorek podaje się Rosca de reyes, czyli specjalne ciasto, serwowane z kawą lub gorącą czekoladą. Ciasto ma kształt okrągły lub owalny i posypane jest karmelizowanymi owocami (acitrón – oprócz owoców zawiera także taką a la żelatynkę z kaktusa, żeby się dobrze trzymało). W cieście jest ukryta porcelanowa figurka Dzieciątka Jezus. Kto na nią trafi, ma za zadanie zorganizować przyjęcie w dniu 2. lutego (Día de la Candelaria) i dla wszystkich osób, z którymi dzielił ciasto, zrobić tamales 🙂
Jeszcze przed czterdziestu laty figurkowi „szczęściarze” dokupywali lalce ubranko i zabierali ją do kościoła w dniu 2. lutego, żeby ksiądz ją pobłogosławił. Następnie oddawali ją gospodarzom, u których jedni ciasto, stając się tym samym figurkowymi „chrzestnymi” (compadres) tych gospodarzy.

Rosca de Reyes

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online