Tonalá | Podróże i kultura Meksyku

Tonala

Urszula Rapacz
2 lipca 2016

W Meksyku targi dzielą się na stacjonarne i ruchome. Tianguis to „targ na kółkach”, który pojawia się jedynie w określone dni tygodnia. Oferowane na nim produkty oraz ciepłe posiłki mogą się różnić zależnie od regionu. W każdej miejscowości istnieje również stałe targowisko, które niezależnie od dnia tygodnia znajduje się w zadaszonej hali, zawsze w tym samym miejscu.

Tonala - owocowe przekąski Tonala - gliniane naczynia

Radosny gwar, bajkowe kolory i nieziemskie zapachy meksykańskich pyszności (antojitos mexicanos) zniewalają każdego przechodnia. Po targu w Tonalá można chodzić godzinami, ponieważ rozciąga się on na długość trzech kilometrów. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą wygodne buty i nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Oszałamiające zapachy i niesamowite smaki potraw i słodyczy działają jak afrodyzjaki i stale pobudzają do dalszego buszowania po straganach.

Tonala - ceramika Tonala - meksykańskie słodycze Tonala - pulchny Meksykanin

Wszystkie przewodniki po Meksyku jednogłośnie polecają wizytę w Tonalá. Jest to małe miasteczko zamieszkane przez około 375 000 mieszkańców, graniczące na Zachodzie z Guadalajarą. W czwartki i niedziele odbywa się tam najpiękniejszy, przez co też najpopularniejszy targ w całym Meksyku. Tonala - tam gdzie wstaje słońce - kolebka garncarstwaTonalá staje się najbardziej magicznym miejscem w całym stanie Jalisco, a uliczne stragany mienią się milionami barw. Największą popularnością cieszą się rękodzieła pomalowane wszystkimi kolorami tęczy. Tonalá jest znane jako kolebka garncarstwa, dlatego znajdziemy tutaj przede wszystkim piękne, ręcznie robione gliniane garnki i naczynia, które można zakupić dosłownie za kilka złotych. Ponadto, można tutaj kupić mnóstwo sprzętów użytku domowego (w tym przybory kuchenne, np. komplet solniczek),  ubrania i akcesoria dekoracyjne. Można też nabyć wyjątkowe, ręcznie malowane pamiątki z Meksyku, a także naczynia ceramiczne, szklane czy przedmioty kute z żelaza. Na każdym kroku znajdują się stoiska gastronomiczne, które oferują przekąski na ciepło, na zimno, na słodko, słono lub pikantnie. Wybór jest ogromny.

tonala - sprzedawca palmTargiem w Tonalá  żyje miasto, żyją nim także turyści i tętni cały Meksyk. Pomiędzy stoiskami przechadzając się „wolni gąbka do kąpieli - zacatestrzelcy” handlujący gałązkami czosnku, ogromnymi gąbkami służącymi do kąpieli (tzw. zacate – roślinka, która przypomina wyglądem ogórek: obiera się ze skórki, wyciska ziarenka ze środka, suszy i powstaje gąbka), a nawet skrzypcami lub gitarą zawieszoną na plecach sprzedającego.

Godziny otwarcia
Targ jest otwarty od godziny ósmej rano do godziny piętnastej, zawsze w określone dni tygodnia oraz codziennie w okresie wielkanocnym (od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej) i w okresie od 12. grudnia do 6. stycznia każdego roku. Wydzielono nawet specjalną część targu, która zaopatrzona jest wyłącznie w przedmioty bożonarodzeniowe, takie jak żłóbki czy zwierzątka urozmaicające szopki. Część ta jest stale otwarta od pierwszego czwartku października do dnia 24. grudnia.

Wskazówka dla podróżujących
Na hasło „Jestem z Polski” lub „Jestem z kraju Jana Pawła II” pozwalają próbować wszystkich pyszności za darmo! I nie obrażają się (tak jak Arabowie), jak się ich potem nie kupi i odejdzie 😉

tonala - pamiątki

Co oprócz targu można tam zobaczyć?
Tonalá jest nazywana tierra de artesanos (ziemia rękodzieł), dlatego oprócz targu obfitującego w ręcznie wykonane przedmioty, znajdziemy tam również Narodowe Muzeum Ceramiki. Warto wybrać się na spacer po „starówce” miasta (Centro Histórico) i zobaczyć m.in. Plac Cihualpilli, a także na wzgórze Cerro de la Reina (nazywane też Wzgórzem Pępka). Na wzgórzu znajduje się reprezentacyjny park historyczny (na wysokości około 2500m n.p.m.), z którego rozciąga się piękny widok na panoramę Guadalajary. Jak głosi legenda, wzgórze ukrywa ogromne skarby pozostawione przez królową, a może nawet piramidę jednej z prekolumbijskich cywilizacji…

Tonala - ulica bożonarodzeniowych wyrobów Tonala - kościół pw. św. Santiago

Taniec Tastoanów
Najbardziej znane uroczystości w Tonalá to Fiestas del Sol, które mają miejsce od pierwszego do czternastego kwietnia każdego roku. Zjeżdżają się na nie wystawcy rękodzieł z całego kraju. Organizowane są defilady, tubylcze tańce, posiłki tradycyjnej kuchni, a nawet wybiera się królową obchodów.
Ponadto, w dniu 25. lipca obchodzi się święto patrona miasta – świętego Santiago. Wykonuje się wówczas tradycyjny taniec Tastoanów, który symbolizuje bitwę tonalteckich Indian z hiszpańskimi konkwistadorami w XVI wieku. Zgodnie z tradycją, święty Santiago pojawił się w trakcie walki i pomógł indiańskim wojownikom.
(Poniższe zdjęcia zostały zaczerpnięte z  Internetu)

danza tastoanes 1 tastoanes maski chirimias

Danza de los Tastoanes charakteryzują specyficzne maski. Są one zrobione z gliny lub ceramiki i mają doczepione długie włosy (wytwarzana z włókna magueya albo z włosia końskiego lub krowiego ogona). Maski reprezentują ludzką twarz zdeformowaną przez ospę wietrzną i wrzody, są zdobione elementami zwierzęcymi (wężami, pająkami i skorpionami) oraz sprawiają wrażenie poranionych uderzeniami Santiago.
Indianie zakładają zieloną koszulę, czerwony mundur z połą i długim rękawem, spodnie i trzewiki, a osoba reprezentująca świętego przybywa na białym koniu, w czerwonej pelerynie z wyszywanym krzyżem na plecach i symbolicznym krzyżem w ręku.
Kluczowym elementem całego tańca jest okrzyk aixcaquema, co oznacza „aż do śmierci – twojej lub mojej”. Okrzyk ten jest przerażający i przekształca się w głośne jęki, dlatego często wzbudza niepokój widzów przedstawienia. Wszystkiemu wtóruje muzyka wygrywana na drewnianym flecie chirimía.

Zwyczaj ten od wieków jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kultywuje się go także w en San Juan de Ocotán, Nextipac, Santa Ana Tepetitlán i San Francisco Ixcatán w Zapopan oraz w stanie Zacatecas: Juchipila, Apozól i Moyahua de Estrada.

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online