Tamales | Podróże i kultura Meksyku

Tamales

Urszula Rapacz
4 stycznia 2016

tamalesNajczęściej można je kupić na ulicy. Grzeją się w wielkim garze, bezpańsko opuszczonym na chodniku. Za jedynie 1 zł lub 2 zł (w zależności od regionu) można je przekąsić w drodze do pracy. To kukurydziana masa z określonym dodatkiem, zawinięta w cienki placek z mąki kukurydzianej i obłożona liściem z kolby kukurydzy lub zawinięta w liść banana (tamal oaxaqueño), i gotowana na parze. W Meksyku istnieje 500-5000 rodzajów tamales. Nadzienie może być słone, mięsne lub słodkie.
Gotowe tamales można też włożyć do bułki, wtedy taką kanapkę nazywamy Torta de tamal (uwaga! torta to kanapka – nie ma nic wspólnego z ciastem). Jak na Meksykanów przystało, powstały również smażone odmiany tamales 🙂
Do tamales pijemy atole, champurrado lub kawę.

Atole to prekolumbijski napój z mąki kukurydzianej rozrobnionej w wodzie lub mleku, ugotowanej i posłodzonej. Spożywany jest na gorąco, ma konstystencję kiślu nierozrobionego w wodzie. Najczęściej atole podaje się o smaku owocowym, np. truskawkowym, ale też waniliowym czy czekoladowym.
Champurrado to napój, którego bazą jest atole wzbogacone o ciemną czekoladę i wodę z wanilią.

tamal w liściu kukurydzyPodstawowe smaki to tamal verde (nadziewany kurczakiem z zielonym sosem), tamal rojo (wieprzowina z czerwonym sosem), tamal de rajas (zawiera ostrą papryczkę chile), de mole (sos z ponad 30 rodzajów papryczek i kakao), a z owocowych najbardziej typowymi są tamal z truskawki lub ananasa (te dwa ostatnie oczywiście nie są pikantne; wszystkie pozostałe już tak. Przy czym stopień pikantności zależy od ręki kucharza).

tamal w liściu bananaTamales pojawiły się na północnym kontynencie jeszcze za czasów Olmeków, Majów i Azteków, i miały szczególne znaczenie podczas ich religijnych rytuałów. Obecnie są bardzo popularne na przyjęciach takich jak chrzty, wesela, posady czy święta Bożego Narodzenia, a także podczas celebracji święta zmarłych i Día de la Candelaria (Ofiarowania Pańskiego – Matki Boskiej Gromnicznej).

Tamalki występują nawet w meksykańskich powiedzeniach: El que nació para tamal, del cielo le caen las hojas „Kto urodził się dla tamala, z nieba mu lecą liście”, co oznacza, że nikt nie może uciec od swojego przeznaczenia.

I kolejna ciekawostka… istnieją nawet tamalki ruskie! Tak jak nasze pierogi ruskie 😉 Tyle, że te faktycznie zostały wynalezione przez Rosjankę Galynę Ionovą i zawierają cały szereg składników, a nie tylko ziemniaki i twaróg 😀

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online