Historia Meksyku | Podróże i kultura Meksyku

Historia

Urszula Rapacz
30 sierpnia 2014

Cywilizacje prekolumbijskie możemy podzielić na trzy okresy ewolucji:

preklasyczny (1800 r. p.n.e. do 200 r. n.e.)
klasyczny  (200-800 r. n.e.)
postklasyczny (od 800 r. n.e. aż do przybycia Hiszpanów).

mapa
Okres preklasyczny

olmecaOkoło 1800 r. p.n.e. na terenie Meksyku powstały pierwsze cywilizacje, pośród których wyróżniamy kulturę-matkę Mezoameryki stworzoną przez Olmeków (1200 r. p.n.e. na terenach Veracruz i regionu Tabasco). Charakteryzowały ich figury rzeźbione z kamienia, w szczególności ogromne głowy o wysokości ponad 2 metrów. Jednak około 300 r. p.n.e. Olmekowie z niewiadomego powodu porzucili swoje miasta.

Okres klasyczny

W okresie klasycznym najstarsza cywilizacja rozwinęła się w Teotihuacan, 45 km na północny-wschód od terenów dzisiejszego Miasta Meksyk. Zbudowana przez nią Piramida Słońca ma wysokość prawie 65m, a długość boku podstawy wynosi 215m (podstawą praktycznie dorównuje piramidzie Cheopsa w Egipcie). Teotihuacanie znacząco rozwinęli handel oraz zdominowali większość terytorium meksykańskiego, aż po Gwatemalę. W VIII wieku miasto zostało zrabowane, spalone i całkowicie zniszczone. Do dziś przyczyny tej katastrofy stanowią zagadkę dla archeologów i historyków.

Kolejna grupa ludów indiańskich zamieszkiwała głównie Półwysep Jukatan i Gwatemalę. Majowie pod koniec okresu klasycznego z nieznanych przyczyn opuścili swoje miasta.

zapotecaNa południu stanu Oaxaca, zajmując jednocześnie część Puebli i Guerrero, mieszkali Zapotekowie. Wierzyli oni, iż zostali narodzeni bezpośrednio z chmur, jako synowie bogów. U schyłku klasycyzmu opuścili centrum kulturalne Monte Albán i przemieścili się z terenu górzystego w kierunku dolin.
Około 300 lat później Mistekowie podbili dawne centrum Zapoteków.

Okres postklasyczny

chichimecaChichimekowie to koczownicy, którzy zajmowali się polowaniem i zbieractwem. To prymitywne plemię pierwotnie zamieszkiwało Aridoamerykę, czyli północne tereny dzisiejszego Meksyku. Trudne warunki do życia sprawiły, że stali się zaciętymi i bezwzględnymi wojownikami.

Terytorium aktualnego stanu Hidalgo, czyli na północ od stolicy państwa, między rokiem 950 a 1168 n.e. zamieszkiwali Toltekowie. Centrum ich kultury znajdowało się w mieście Tula, które to w latach świetności liczyło nawet 40 000 mieszkańców. Stworzyli oni prosty system nawadniania swych upraw, zajmowali się handlem obsydianu i ceramiki oraz dali początek zawodowej armii. Zdominowali większą część centralnego Meksyku, a ich polityczne i religijne wpływy po dziś dzień można dostrzec w architekturze Majów. Upadek ich kultury nastąpił w XII wieku, ponieważ Nomadzi (w tym Chichimekowie) zaczęli gęsto napływać na tereny zamieszkałe przez Tolteków. W tym samym czasie nastąpiło gwałtowne wysuszenie klimatu i brakowało pożywienia.

Aztekowie, nazywani też mexicas, byli jednym z północnych plemion, które w 1300 roku przybyło do Mezoameryki.  Około 1500 roku stworzyli największe imperium spośród wszystkich dotychczasowych kultur Mezoameryki. Osiedlili się na wodach jeziora Texcoco na terenie dzisiejszego Miasta Meksyk i utworzyli tam państwo-miasto Mexico-Tenochtitlan. Jak głosi legenda, tam właśnie ujrzeli długo wyczekiwanego orła, siedzącego na nopalu (kaktusie) i pożerającego węża. Symbol ten stał się herbem narodowym, który po dziś dzień zdobi meksykańską flagę.
Na jeziorze utworzyli sztuczne wyspy nazywane chinampas, które służyły  do uprawy kwiatów i warzyw. Wybudowali sieć kanałów i akweduktów doprowadzających wodę pitną do miasta. Silnie rozwinęli system szkolnictwa oraz wojsko, a także utworzyli własny kodeks, który można oglądać w Muzeum Antropologicznym w Mieście Meksyk.

chinampaskodeks Azteków

 

oś czasu

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online