Querétaro - must see & mapa | Podróże i kultura Meksyku

Włoskie Queretaro – 15 must see & mapa

Urszula Rapacz
28 listopada 2016

Wąskie uliczki, romantyczne restauracje i niepowtarzalna architektura kolonialna sprawiają, że to urokliwe miasteczko emanuje atmosferą spokoju i spełnienia. Querétaro duchem przenosi nas do Europy. Spacer jego uliczkami do złudzenia przypomina wędrówki po włoskiej ziemi…

queretaro-libertad queretaro-calle-libertad

Santiago de Querétaro (stolica stanu Querétaro) pomimo ponad  600 000 mieszkańców jest oazą spokoju, gdzie nikt się nie spieszy, a turysta może bez pośpiechu zwiedzić miasto, zrobić zdjęcia i naprawdę wypocząć. Stanowi ono nieopisany kontrast z szaleństwem Miasta Meksyk, oddalonego zaledwie o 200 km. Co więcej, położone jest „jedynie” na wysokości 1820m n.p.m., co znacznie ułatwia Europejczykowi oddychanie, długie spacerowanie jak i całe funkcjonowanie podczas pobytu. Otaczają je dwa łańcuchy górskie, których wysokość rozciąga się od 2700 do 3360m n.p.m.

queretaro-fuente-de-neptuno queretaro-danzante-chichimeca

Pierwsze osady ludzi na terenie miasta pojawiły się około roku 400. naszej ery. Rozwijała się tutaj kultura Teotihuacan, osiedlili się Indianie Otomi, a tuż przed konkwistą dotarli nawet Aztekowie. Klimat jest łagodny, średnia roczna temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza (najwyższa temperatura nie przekracza 28 stopni, a najniższa to 6 stopni). Obecnie w Querétaro ma swoje siedziby wiele międzynarodowych firm (w tym np. General Electric), oferujących szeroki wachlarz pracy dla obcokrajowców oraz godne wynagrodzenia. Mając dobrą pracę, życie w Querétaro jest jak bajka – wynajmiemy tam dom z basenem już za 800zł miesięcznie! Natomiast jeśli przyjeżdżamy tylko na kilka dni, to zamiast nocowania w dochodowym hotelu warto wesprzeć lokalną turystykę i wybrać „stancję” o nazwie posada. Tak nazywają się prywatne domy, oferujące noclegi w specjalnie przystosowanych pokojach z łazienką (bardzo często domowe śniadanie jest wliczone w cenę).

Co można robić w Querétaro?
queretaro-akweduktMiasto słynie z ogromnego akweduktu (acueducto). Ma on długość prawie 1300m i składa się z 74 łuków (los arcos). Został wybudowany na prośbę mniszek w XVIII wieku, aby doprowadzić wodę do miasta. Jest on jednym z największych akweduktów w Meksyku, dlatego też stał się on niezaprzeczalnym symbolem miasta.

W Querétaro naprawdę jest co robić. Wyjątkowym doświadczeniem będzie spacer przepięknymi, wąskimi uliczkami, podziwiając kolonialną architekturę budynków oraz nietypowy styl sztuki sakralnej. Liczne skwery i parki oferują magiczne chwile wytchnienia, a charakterystycznie przycięte drzewa (na okrągło) dodają miastu niepowtarzalnego klimatu oraz zapewniają wyjątkową ochronę przed skwarem podzwrotnikowego słońca. Znajdziemy tutaj ciekawe muzea oraz stare budynki mieszkalne otwarte do zwiedzania, arenę walk byków, teatr, stadion… Jednak szczególnym przeżyciem jest udział w inscenizowanych legendach: sztuki są odgrywane w prawdziwych domach (casonas), a także pałacach pełnych historii i przepychu.  A wszystko to –  pod osłoną nocy…

queretaro

Kolorowe budynki, place i ogrody w centrum (Centro Histórico) sprawiają wrażenie, że czas się zatrzymał: warto usiąść na ławce, poczytać książkę, poobserwować przechodzących ludzi… Naprawdę można poczuć się jak w innym świecie, tym znanym tylko z filmów i marzeń sennych! Szczególnie polecam też spacer uliczkami miasta – na poniższej mapie zaznaczyłam 15 najważniejszych obiektów do zwiedzania 🙂

mapa-queretaro

Co zobaczyć w Querétaro:
1. Akwedukt.
2. Panteón de los Queretanos Ilustres – kolorowy cmentarz z XIX wieku.
3. Templo de la Santa Cruz: w przynależnym do kościoła klasztorze znajduje się drzewo, na którym rosną kolce w kształcie krzyża.
4. Templo de San Antonio de Padua – kościółek z rozbrajającym wnętrzem, poświęcony Antoniemu Padewskiego: czerwono-różowa ornamentyka na pierwszy rzut oka wygląda jak tandetna tapeta…
5. Casa de La Corregidora – dom Josefy Ortiz de Domínguez, z którego wysłała wiadomość, że spisek o planowanym powstaniu niepodległościowym został odkryty przez rząd.
6. Plaza de Armas – fontanna w otoczeniu idealnie ściętych drzew, tworzących bryły zieleni.
7. Pomnik tańczącego Cziczimeki.
8. Templo de San Francisco – kościół ten wyróżnia żywopomarańczowa barwa ścian oraz wyjątkowo kontrastująca, murowana dzwonnica.
9. Deptak Libertad jest pięknie ukwiecony za dnia, a romantyczny i tajemniczy nocną…
10. Plaza de Constitución: rewelacyjny punkt do odpoczynku – dużo ławek (niestety, wszystkie w pełnym słońcu), fontanna, nietuzinkowa restauracja Hank’s New Orleans Cafe & Oyster Bar z wyborną kuchnią oraz romantyczna Cantina Comalli, która nocą zapala podwieszane na suficie lampiony nadając temu miejscu niepowtarzalny i magiczny klimat.
11. Nietypowo zabudowana fontanna Neptuna (Fuente de Neptuno).
12. Museo de la Ciudad mieści się w budynku o ciekawej ornamentynce, z dziedzińcem przepełnionym łukami, kolumnami i sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi
13. Catedral de Querétaro: główna ściana katedry jest wyłożona czerwoną kostą i charakteryzuje się bogatymi zdobieniami nawiązującymi do baroku, a pozostałe ściany – zostały jedynie pomalowane na żółto. Pierwszą Mszę Św. odparawił tutaj słynny prekursor powstania niepodległściowego, ksiądz Miguel Hidalgo y Costilla.
14. Templo de Santa Rosa de Viterbo – must see w Querétaro 🙂 Obok olbrzymiej fontanny, nocą tryskajacej wszystkimi kolorami tęczy, znajdziemy katedrę swoiście grającą na odczuciach estetycznych: masywna budowla o cechach romanizmu, doczepionej kolonialnej dzwonnicy i kopule, podparta z zewnątrz kolumnami o niespotykanie zakręconych głowicach, zbudowanych z białych i szarych cegieł, ułożonych naprzemiennie.
15. Alameda Hidalgo to zacieniony park, świetnie nadający się na spacery i randkowanie 😉

Na koniec należy jeszcze dotrzeć na Mirador, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto i akwedukt.

santiago-de-queretaro queretaro-templo-de-santa-rosa-de-viterbo queretaro-cantina-comalli

 

 

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online