Hacienda | Podróże i kultura Meksyku

Hacienda

Urszula Rapacz
20 lutego 2016

Duże gospodarstwa rolno-hodowlane pojawiły się w Meksyku za sprawą Hiszpanów. Zapoczątkowali oni budowę wielkich posiadłości ze względu na gwałtowną ekspansję terytorialną, a co za tym idzie, rosnący popyt na produkty rolne i hodowlę bydła. Hacienda, z hiszp. majątek, już w XVII wieku stanowiła kompleksową jednostkę organizacyjną, w którą wliczała się nie tylko własna siła robocza i posiadane zasoby naturalne, ale też złożona wewnętrzna struktura, umożliwiająca samowystarczalność i niezależność gospodarstwa. Hacjendy stanowiły cały zespół budynków, w których obok pomieszczeń mieszkalnych dla pracowników (calpanerias), domu właścicieli oraz budynków administracyjnych znajdowały się również: spichlerze na zboże i nasiona (nazywane trojes), stajnie dla krów oraz oddzielne budynki macheros dla zwierząt pociągowych. W żadnej hacjendzie nie mogło zabraknąć piekarni, rzeźni, a nawet tinacal (przeznaczonego wyłącznie do produkcji trunku pulque) oraz małego kościółka lub kaplicy.

Hacienda de Chimalpa

Hacjendy mają wysoki walor architektoniczny, są pięknym przykładem sztuki kolonialnej. Najczęściej posiadają budynki połączone ze sobą w kole z centralnie umieszczonym patio, ale mogły też być zbudowane z odrębnych budynków. Często wokół patio stawiano Casa Señorial (nazywana też casco). Miała ona formę kwadratu, litery „L” lub „U”. Najczęściej składała się z dwóch pięter i otoczona była ogrodami. Była też ozdobiona wyszukanymi upiększeniami, które symbolizowały luksus.

Hacienda de Chimalpa 1   Hacienda de Chimalpa 2

añilañil kwiatNajwiększy rozkwit nastąpił w XVIII wieku na terenie Puebla – Tlaxcala. Znajduje się tam prawdziwy szlak hacjend. Do tej pory zachowało się ich tam ponad 100! Specjalizowały się one w hodowli bydła, cukiernictwie, produkcji kakao i roślin służących do wytwarzania niebieskiego barwnika indygo (añil). Na Jukatanie natomiast hacjendy specjalizowały się w plantacji rośliny henequén (szczególnej odmiany agawy), obecnie wiele z nich przekształcono w luksusowe hotele.

wesele w haciendzie 1   wesele w haciendzie 2

Obecnie hacjendy nie spełniają już swojego pierwotnego przeznaczenia. Kręci się w nich telenowele, można też wynająć je i zorganizować w nich wesele 🙂 W stanie Hidalgo znajduje się słynna Hacienda de Santa María Regla, w której to kręcono film Maska Zorro z Antonio Banderasem. Do niedawna hacjenda była otwarta dla turystów i za opłatą można było ją pozwiedzać. Teraz już została przekształcona w prestiżowy hotel, a wynajęcie jej na wesele kosztuje około 110 000 000 MXN = 22 000 000 PLN 😀

Ex Hacienda de Santa Maria Regla   Ex Hacienda de Santa Maria Regla 1

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online