Awokado | Podróże i kultura Meksyku

Awokado

Urszula Rapacz
20 listopada 2016

W Meksyku awokado (aguacate) jest tak popularne jak u nas jabłka: znajdziemy je w każdym domu, na każdym stole. Mimo, iż subtelnym smakiem i delikatnym miąższem bardziej przypomina owoc niż warzywo, to Meksykanie jedzą je każdego dnia, dodając do niemal każdego posiłku: znajdziemy je w sałatkach pokrojone na kosteczki lub na plasterki w zupie (np. w słynnym pozole), w tacos (jako dodatek), tortas (czyli kanapkach) oraz w bardzo popularnym sosie guacamole, serwowanym często z nachos jako przekąska. Awokado służy również do dekorowania potraw. Świeże lub suszone liście awokado dodają aromatu takim daniom jak barbacoa, mixiotes czy enfrijoladas, a zmielona pestka może zostać spożyta na surowo lub po ugotowaniu.

awokado

Tajemnicze awokado pochodzi z centralnego Meksyku, a dokładniej: z Puebli. Było znane i spożywane już nawet 10 000 lat temu. Aztekowie uznawali je za jeden z najbardziej popularnych afrodyzjaków. Nie bez powodu też nazwali go ahuacatl, co w języku nahuatl oznacza męskie jądro (awokado kształtem i wielkością przypomina gruszkę, a jego owoce wiszą na drzewach w parach). Hiszpanie nazwali je indiańską gruszką (Pera de las Indias) i w XVIII wieku przywieźli na Wyspy Kanaryjskie – stamtąd awokado szybko przywędrowało na Stary Kontynent. W niektórych krajach Ameryki Południowej awokado nazywane jest palta (słowo to wywodzi się z języka quechua, używanego przez Inków).

Skąd wiemy, że awokado nadaje się już do zjedzenia?
Istnieje wiele gatunków awokado: różnią się one przede wszystkim kolorem i grubością skórki oraz wielkością. Niezwykle ważne jest, by wiedzieć po czym poznać dojrzałe awokado. Dojrzały owoc charakteryzuje się tym, że jego skóra ugina się pod naciskiem opuszków palców, ale nie powstaje dziura. Ponadto, dojrzałemu awokado z łatwością palcami oderwiemy ogonek.
Natomiast jeśli owoc tylko w niektórych miejscach jest bardziej miękki lub ma ciemniejszą skórkę to znaczy, że został obity.
Aby wiedzieć, jak bardzo miękka ma być skórka awokado, dotknij kciukiem środkowy lub serdeczny palec tej samej ręki. Palcem drugiej ręki sprawdź elastyczność skóry w miejscu zaznaczonym na poniższym zdjęciu, a przekonasz się, jaką konsystencję ma dojrzałe awokado.

dojrzaly-awokado

Jeśli awokado jest niedojrzałe i jeszcze go nie rozkroiliśmy, to pozostawmy je na kilka dni w temperaturze pokojowej, najlepiej koło jabłek lub bananów. Jeśli chcemy przyspieszyć proces dojrzewania, to możemy owinąć je w szarą gazetę lub brązowy papier. Jednak jeśli już je rozkroiliśmy i w środku nadal jest twarde, możemy pokropić je limonką lub cytryną, połączyć połówki i szczelnie owinąć w plastikowy woreczek. Takie awokado trzymamy przez kilka dni w lodówce, aby dojrzało.
Jeśli awokado jest niedojrzałe, a potrzebujemy je na już, to możemy owinąć je w folię aluminiową i wsadzić na 10 minut do piekarnika ustawionego na 100 stopni Celsjusza.

Jak jeść awokado?
Awokado zjada się na surowo (skóry nie zjadamy). Po rozkrojeniu, przechowujemy je w lodówce zawinięte w folię aluminiową. Nie jemy sczerniałego miąższu (można go wykroić lub delikatnie wyskrobać nożem: zazwyczaj pojawia się on tylko na powierzchni mającej kontakt z powietrzem).
Awokado kroimy na pół, najlepiej wzdłuż, wtedy najłatwiej będzie nam wyjąć pestkę. Można je dodawać do wszystkiego – w Meksyku najczęściej smaruje się nim ciepłe bułeczki (i posypuje szczyptą soli) lub krojone na cienkie plasterki dodaje do tacos, quesadillas, zup czy kremów. Awokado jest też bohaterem sosu o nazwie guacamole, będącego międzynarodowym symbolem Meksyku. Niektórzy nawet jedzą pestki awokado przyrządzając je na milion sposobów (suszone, tarte, pieczone, grillowane w sałatkach, a nawet w naparach, koktajlach i innych napojach) lub podając je bez dodatków (wówczas mają lekko gorzki posmak).

awokado-pestka

Wartości odżywcze
Awokado jest czystą bombą witaminową. Jest tłuste i kaloryczne, ale zawiera wyłącznie tłuszcze roślinne (olej produkowany z awokado posiada właściwości antyoksydacyjne). Wśród zawartych w nim witamin i minerałów znajdziemy między innymi witaminę A, C, E, B1, B2, B3 oraz wapń, żelazo, magnez i cynk. Miąższ awokado pomaga obniżyć zły cholesterol oraz działa łagodząco w schorzeniach takich jak astma czy zapalenie stawów. Dzięki naturalnym przeciwutleniaczom wpływa korzystnie na układ immunologiczny, a zawarta w nim luteina chroni przed chorobami oczu. Ponadto zawiera dużo kwasu foliowego (przez co jest szczególnie polecany kobietom w ciąży), kwasu oleinowego i kwasów Omega-3 (zmniejszających ryzyko chorób serca) oraz aż 18 aminokwasów i błonnik (są one bardzo ważne dla osób będących na diecie).

Awokado – dar Meksyku dla świata
Meksyk jest największym na świecie producentem awokado (pokrywa ponad 34% światowej produkcji). Tuż za nim plasuje się Indonezja, która produkuje aż o 25% mniej niż całkowita produkcja Meksyku! Najwięcej produkuje się go w stanie Michoacan (80% krajowych zbiorów). Prawie każda rodzina w tym regionie ma swoje własne drzewo awokado lub wydzieloną działkę w lokalnym sadzie. Meksyk eksportuje awokado głównie do Stanów Zjednoczonych (prawie 10 000 ton awokado rocznie), a także do Francji, Kanady i Japonii.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online