Rozkręć biznes w Meksyku | Podróże i kultura Meksyku

Rozkręć biznes w Meksyku

Urszula Rapacz
2 października 2016

Własna firma w Meksyku!!! Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest być cały rok na wakacjach? I to za darmo… Leżysz na plaży lub wspinasz się po wysokich schodach piramidy, a tu interes sam się kręci! Mieszkasz w tropikalnym klimacie… Pracujesz w dogodnych dla ciebie godzinach, a dzięki własnemu biznesowi sam na siebie zarabiasz. Nie musisz martwić się o lepsze jutro, bo lepiej już być nie może!

business-in-mexico

Założenie firmy w Meksyku nie jest tak łatwe jak na terenie Unii Europejskiej, ale jest jak najbardziej możliwe. Jak założyć firmę w Meksyku? Jak otworzyć oddział własnej firmy oraz ile to wszystko kosztuje? Na te pytania odpowiedzi udziela Mgr Omar Villaseńor, adwokat współpracujący z Kancelarią LópezVelarde, Wilson, Hernández & Barhem. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów, to zachęcam do bezpośredniego kontaktu z tą kancelarią, ponieważ Polakom udzielają porad prawnych za darmo 😉

Czy mogę założyć firmę w Meksyku, jeśli jestem obcokrajowcem i nie jestem rezydentem?
Tak. Generalnie, obcokrajowiec może być właścicielem firmy w Meksyku, nie będąc rezydentem. Istnieją pewne ograniczenia, takie jak np. inwestowanie w ropę naftową, gaz, elektryczność, transport lądowy osób i towarów (z wyjątkiem wysyłki). Jednak zasadniczo większość usług handlowych jest otwarta na zagraniczne inwestycje.

Czy mogę zarządzać moją firmą bez zalegalizowania statusu rezydenta?
Faktycznie możesz, ale nie prawnie. To znaczy, że można nazywać cię zarządcą, ale nie będziesz mógł dokonywać czynności prawnych, takich jak podpisywanie umów, zakładanie kont bankowych, itd. Jeżeli, oprócz inwestowania, chcesz również zarządzać firmą, zalecamy uzyskać pozwolenie na pobyt (tramitar tu residencia).

Czy muszę mieć Meksykanina jako wspólnika?
Nie. Nie jest konieczne posiadanie meksykańskiego wspólnika, spółka może zostać zawiązana nawet przez dwóch obcokrajowców (z pewnymi wyjątkami, tak jak te wspomniane w odpowiedzi na pierwsze pytanie).

Czy mogę założyć meksykańską firmę bez posiadania wspólników?
Tak. Od 2016 roku można założyć jednoosobowe firmy nazywane Sociedad Anónima Simplificada, w których akcjonariuszem spółki jest tylko jedna osoba. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy (4. sierpnia 2016) jeszcze nie powstała żadna platforma internetowa, ani schematy prawne prowadzące do założenia tej formy działalności i jej rejestracji. Miejmy nadzieję, że przed końcem roku będziemy już wiedzieć, czy można dokonać rejestracji przez Internet, w SAT (Servicio de Administración Tributaria, meksykańskim urzędzie skarbowym), czy u notariusza.

Czy będąc akcjonariuszem lub wspólnikiem automatycznie otrzymuję zezwolenie na pobyt (residencia) w Meksyku?
Nie. Są to dwie zupełnie różne procedury. Mimo, iż można być wspólnikiem lub akcjonariuszem bez bycia rezydentem, to jeśli już założyłeś firmę, musisz załatwić formalności związane z otrzymaniem rezydentury (podstawą do otrzymania statusu rezydenta będzie inwestowanie lub też otrzymanie oferty pracy od tej firmy).

Czy mogę prowadzić biznes w Meksyku bez założenia firmy?
Oczywiście. Możesz być osobą fizyczną prowadzącą działalność przedsiębiorczą. Nie jest łatwo otrzymać ten status, ponieważ (w porównaniu z zakładaniem firmy) musisz być legalnym rezydentem w Meksyku. Jesteśmy świadkami, jak np. tłumacze, architekci, konsultanci czy cudzoziemcy wykonujący inne zawody otrzymali ten status potwierdzając, że byli niezależnymi zawodowcami w swoim kraju.

Ile kosztuje założenie firmy w Meksyku?
Tak jak ze wszystkim, najtrudniejsze to nie założyć firmę, ale ją utrzymać. Założenie firmy kosztuje w przybliżeniu 15 000 do 80 000 MXN (1 MXN ≈ 0,20 PLN), zależnie od rodzaju firmy i ilości wybranych usług. Utrzymanie firmy kosztuje od 500 do 5 000 pesos miesięcznie, w tym są już wliczone koszty prawników i księgowych, ale trzeba jeszcze doliczyć koszty wynajmu biura (wszystkie firmy muszą posiadać siedzibę zarejestrowaną w Meksyku – zalecamy, by nie było to twoje miejsce zamieszkania).

Czy jako obcokrajowiec płacę takie same podatki jak Meksykanin?
Tak. Nie ma żadnego rozróżnienia, dodatkowych korzyści czy opłat w porównaniu z tymi, które płacą Meksykanie.

Jak wygląda procedura założenia firmy?
Najważniejsze jest wiedzieć, jaki rodzaj biznesu zamierzasz realizować, aby doradzić ci odpowiedni typ firmy. Jeśli planujesz wypuszczać na rynek produkty to najlepsza będzie Sociedad Anónima (S.A.) lub Sociedad de Responsabilidad Limitada (Sp. z o.o.). Jeśli będziesz oferował usługi, to najlepsza będzie sociedad civil (Spółka cywilna).
Kiedy już określisz rodzaj spółki, powinieneś spotkać się z notariuszem, żeby spisać dokumenty zawierające statuty firmy (m.in. regulamin). Z tymi dokumentami (El Acta Constitutiva) możesz otrzymać RFC (meksykański NIP) i hasła elektroniczne niezbędne do płacenia podatków. Te dokumenty są niezbędne, aby otworzyć konto bankowe i podpisywać umowy z twoimi klientami. Długość całej procedury zakładania firmy (od momentu rozpoczęcia procesu aż do momentu, w którym możesz rozpocząć wystawianie faktur) wynosi od 15 dni do 2 miesięcy.

Jestem właścicielem firmy w Polsce. Czy muszę otworzyć oddział w Meksyku, aby móc świadczyć tam usługi?
Niekoniecznie. Możesz świadczyć usługi i sprzedawać produkty poprzez pośredników lub dystrybutorów w Meksyku. Wówczas w Meksyku będziesz jedynie importować produkty, ale faktury będziesz wystawiać w Polsce. Jednak nie możesz otrzymywać pieniędzy w Meksyku i klienci będą musieli płacić ci na konto bankowe założone w Polsce.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online