Podstawowe informacje o Meksyku | Podróże i kultura Meksyku

Podstawowe informacje

Urszula Rapacz
30 sierpnia 2014

podstinfo1Meksyk jest nazywany krajem kontrastów. Obok pięknych karaibskich plaż można tutaj spotkać wulkany, dżungle, pustynie oraz góry z zalegającym śniegiem, a kilka kilometrów obok najbogatszego człowieka świata (Carlos Slim Helu wg rankingu Forbes: 2009-2013) ludzie mieszkają w slumsach, w których ciężko o bieżącą wodę.
Kraj jest położony w Ameryce Północnej, pod Zwrotnikiem Raka, a jego powierzchnię pokrywają wszystkie strefy klimatyczne Ziemi, z wyjątkiem tajgi i tundry. Na powierzchni dwóch milionów kilometrów kwadratowych mieszka prawie 120 milionów ludzi, mówiących w 64 językach (hiszpański + języki indiańskie).

Woda
Nigdy i pod żadnym pozorem nie pij wody z kranu (nawet jeśli woda z Twojego kranu nie śmierdzi). Zamawiaj drinki bez lodu, szczególnie w małych lokalach. Zawsze i kiedy tylko możesz – myj ręce. Nabierz nawyku mycia rąk przed jedzeniem jako pierwszą zasadę przetrwania (tradycyjne potrawy w Meksyku jada się rękoma. Niektóre lokale w ogóle nie serwują sztućców, ale za to zawsze można w nich znaleźć umywalkę z mydłem lub butlę z żelem przeciwbakteryjnym).
Nigdy nie spożywaj owoców ani warzyw kupionych na targu lub w supermarkecie bez odkażenia ich (wszystko co rośnie na ziemi i nie podlega obieraniu ze skórki, np. sałata czy truskawki, trzeba zamoczyć na 15 minut w wodzie z kroplami dezynfekującymi – woda z kranu nie spłucze ścieków, którymi tutaj nawozi się truskawki).

No pica
pwt2Nigdy nie wierz Meksykaninowi, który mówi, że dany sos lub potrawa No pica (nie jest pikantna). Jego naród mając do dyspozycji trzydzieści rodzajów papryczek wytworzył dziesiątki poziomów ostrości. To co dla nich jest na poziomie 0, czyli No pica, dla nas jest to już jako hot spicy sprzedawane w Europie w meksykańskich restauracjach i zatkałoby 30% polskiej społeczności.
Zawsze przed dodaniem sosu do potrawy, nałóż trochę widelcem na zewnętrzną część dłoni, ilościowo równe łebkowi od zapałki, aby sprawdzić jak bardzo sos jest pikantny (nie nakładaj więcej. Nawet 3 mm kwadratowe „średnio” pikantnego sosu mogą skutecznie odebrać Ci apetyt).
Jeśli zdarzy Ci się zapłonąć, o nic się nie martw. Blade twarze mają to do siebie, że natychmiast robią się piekielnie czerwone, co nie umyka uwadze Meksykanów. Zawsze znajdzie się ktoś, kto od razu zauważy i zdiagnozuje Twój problem, przybiegając z litrami wody mineralnej lub piwa 🙂
Oczywiście, jeśli chcesz to jedz pikantne ile wlezie, ale przygotuj się na słodką zemstę Montezumy. Zdarzyło mi się jeść chile poblano, która podobno no pica. Na cztery papryczki, zakupione na tym samym stoisku targowym, trzy były w porządku, a czwarta – piekielna…

Choroba turystów
Montezuma II był ostatnim władcą Azteków przed przybyciem Hiszpanów do Mezoameryki, stąd nazwa biegunki podróżniczej: zemsta Montezumy. Meksyk ze względu na swoje położenie geograficzne i warunki sanitarne należy do krajów wysokiego ryzyka tej choroby. Jednak bardzo łatwo można jej uniknąć, pijąc tylko wodę butelkowaną oraz nie spożywając tłustych, ani pikantnych potraw.
Polecam zakupienie przed podróżą probiotyków zawierających 2 różne rodzaje szczepów bakterii kwasu mlekowego (np. Multilac i Biotyk), które są dostępne w aptece bez recepty. Kilka dni przed wyjazdem można rozpocząć przyjmowanie: maksymalnie 1 tabletka dziennie, stosując wspomniane probiotyki na zmianę tak, aby organizm już się uodparniał.
Oczywiście, należy zawsze mieć przy sobie coś przeciw biegunce (polecam zakupić podstawowe leki w Polsce, ponieważ są dużo tańsze).

Pieniądze
pwt3Walutą Meksyku jest peso mexicano. Symbol tej waluty $ był tam używany jeszcze przed wprowadzeniem symbolu dolara w Stanach Zjednoczonych.
Przelicznik jest w przybliżeniu następujący: 1 MXN = 0,20 PLN, dlatego Polacy w Meksyku mogą się czuć jak obcokrajowcy przybywający do Polski ze strefy euro.
Niestety kantory nie przyjmują polskich złotych, trzeba mieć dolary lub euro. Można również wybierać gotówkę w pesos lub dolarach bezpośrednio z bankomatów (oprócz przewalutowania, banki pobierają komisję za każdą wypłatę: najniższa komisja jest w bankomatach HSBC i Santander – około 6,40 PLN).
Jeśli płacisz kartą w sklepie, zawsze miej przy sobie jakiś dowód tożsamości. Jeśli gotówką – pamiętaj, że pieniądze daje się do ręki (nie na spodeczek) i tak samo otrzymuje się resztę.
Chociaż 1 peso dzieli się na 100 centavos, Meksykanie nie posługują się groszowymi monetami. Moneta o najniższej wartości to 10-centówka. Jeśli zapłaciłeś w sklepie 0,03, to zapomnij, że ktoś Ci odda Twoje brakujące 7 centów. Monety o tak niskiej wartości są rzadkością, dlatego w sklepach często wydaje się resztę w zaokrągleniu do 0,50 lub nawet 1 peso i jest to najzupełniej normalne.

Bezpieczeństwo
Po Europie krążą informacje o tym, że Meksyk jest bardzo niebezpiecznym krajem. To prawda, przestępczość jest tutaj na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, nic złego się nie wydarzy. Nie należy nosić ze sobą paszportu (wystarczy jego kopia), ani trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Nie wolno afiszować się drogimi sprzętami elektronicznymi czy biżuterią (szczególnie w Mieście Meksyk), a w mniej turystycznych miejscach kobiety nie powinny ubierać się prowokująco. Dobrze jest często rozglądać się wokół (najlepiej non stop), aby odstraszać dyskretnie obserwujących nas ludzi.
Ze względu na handel narkotykami regionem niebezpiecznym jest północ Meksyku, a szczególnie miejscowości graniczące ze Stanami Zjednoczonymi. Znajdziemy tam sporo atrakcji turystycznych, jednak nie aż tyle, co na południu i w centrum kraju. W Meksyku pełną parą działa mafia powiązana z kartelami przerzucającymi narkotyki. Jednak jeśli nie będziemy się pakować w kłopoty na własne życzenie, to nic nam się nie stanie.
Wbrew pozorom, autokary w Meksyku należą do pierwszej klasy i oferują luksus jakiego nie zna Europejski podróżnik. Dworce autobusowe są pełne żandarmerii, która pieczołowicie kontroluje podróżników i ich bagaże, a wraz z bramkami wykrywającymi metal sprawia wrażenie odprawy lotniskowej i gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Toalety
W Meksyku nie wolno wrzucać papieru toaletowego do muszli klozetowej. Ze względów ekonomicznych produkcja niektórych papierów toaletowych nie uwzględnia biodegradowalnych składników, co powoduje zatykanie się kanalizacji. W każdej meksykańskiej toalecie znajdziemy kosz na śmieci, do którego należy wrzucać odpady.

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online