Hoy no circula | Podróże i kultura Meksyku

Hoy no circula

Urszula Rapacz
15 kwietnia 2016

Miasto Meksyk Tablica rejestracyjnaHoy no circula, czyli „dziś nie jeździ”, to program mający na celu ochronę środowisko w Mieście Meksyk, a co za tym stoi: niepowiększanie już istniejącego 10-kilometrowego smogu, wiszącego nad miastem. Pod groźbą grzywny zabrania on określonym samochodom poruszania się w wyznaczone dni po Mieście Meksyk jak i sąsiadujących z nim gminach. Zakaz obowiązuje od 5. rano, aż do godziny 22.
Program polega na tym, że w wyznaczone dni od poniedziałku do soboty na ulice miasta nie mogą wyjechać samochody ani motocykle o określonych kolorach naklejek z numerem rejestracyjnym oraz te, których numery rejestracyjne kończą się na określone cyfry.

Hoy no circula

Na przykład, w poniedziałki nie wolno jeździć po ulicy autom zarejestrowanym z żółtym numerem plakietki, ani wszystkim tym, których numer rejestracyjny kończy się cyfrą 5 i 6. Ponadto, te same samochody nie mogą wyjechać na ulice w żadną pierwszą sobotę miesiąca.
Mandat za złamanie tego prawa aktualnie (kwiecień 2016) waha się między 1433 a 2355 pesos (to około 286-471 PLN).

W sytuacji wyjątkowego zanieczyszczenia powietrza wprowadza się jeszcze dodatkowe obostrzenia, np. od kwietnia do końca czerwca, ponieważ w tym okresie zwiększa się stężenie ozonu nad miastem.

Wyłączone z programu są pojazdy osób niepełnosprawnych,  a także te elektryczne i hybrydowe oraz pojazdy niektórych służb publicznych, np. usług pogrzebowych, bezpieczeństwa publicznego, karetki czy wozy strażackie. Hoy no circula obejmuje również taksówkarzy, ale z jednym wyjątkiem: mogą oni bez ograniczeń jeździć między godziną 5., a 10. rano.

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online